Jak vybrat zavinovačku?

Miminko po narození potřebuje dostatečné teplo, pohodlí a pocit bezpečí. To vše mu může kvalitní zavinovačka poskytnout. Děťátko se cítí jako u maminky v bříšku, je klidnější a snáze se ukonejší. Podle toho, kdy se dítě narodí, vybírejte materiál vhodný do daného období, případně další doplňkové vrstvy. Nejen s tím vám v našem rádci pomůžeme.

Mušelínové zavinovačky jsou měkké a příjemné na dotek, ideální na léto

Jak vybrat zavinovačku podle typu

Klasické

Zavinovačky jsou vhodné pro nejmenší děti, novorozence i předčasně narozená miminka, a to do přibližně 4 měsíců věku. Typické zavinovačky jsou vybavené výztuží, se kterými se s dítětem lépe manipuluje. Některé mohou být doplněné o vyměnitelnou vložkou podle aktuálního počasí. Jedinou nevýhodou těchto klasických typů je způsob zavinovaní.

Většinou se jedná o šněrovací princip, který může být pro řadu maminek zprvu příliš složitý a zdlouhavý. Miminko má ručičky složené u těla a vy přes něj překládáte cípy látky a následně vše přešněrujete. Jednodušším typem jsou novorozenecké ergonomické zavinovačky, které mají našité klopy na ručičky, čímž je zavazování o dost jednodušší. Jejich pozdější využití se tím však značně omezuje.

Rychlo

Jak sám název napovídá, rychlozavinovačky se především jednoduše zapínají, a to pomocí suchého zipu nebo tkaniček. Oproti klasické zavinovačce však miminko neobepnou tak těsně, což je jeden z hlavních benefitů zavinovaček. Pevné zavinutí zabraňuje samovolným pohybům během spánku, které často končí probuzením dítěte. Celkově mu těsné zavinování dodává pocit bezpečí podobný, jaký si pamatuje ještě z bříška maminky. Z toho důvodu jsou rychlozavinovačky často využívané pro rychlé domácí použití nebo jako svrchní vrstva do kočárku.

Jak vybrat spací pytel pro miminko

Na rozdíl od zavinovaček je spací pytel pro miminko určený pro starší miminka a batolata. Ve vaku budou mít děti větší volnost, ručičky vykukují ven a děti si tak mohou pomalu začít hrát např. s hrazdičkou. Zateplené verze mohou být vybavené dlouhými rukávy, případně kapuckou. Spací pytle pomohou dětem v klidu usnout a ochrání je před odkopáním, kvůli kterému se často v noci budí.

Zavinovačky dítě pevně obepnou, spací pytle uvolní ručičky a rychlozavinovačky se především snadno zapínají

Materiál

Stejně jako nad výběrem daného typu zavinovačky se zastavte u materiálu. Ten je neméně důležitým faktorem vzhledem k tomu, že bude dítě v zavinovačce trávit většinu času. Nejen tomu by měla odpovídat kvalita a především nezávadnost dané látky. Dětská pokožka je velmi citlivá a snáze se podráždí. Některá miminka mohou mít dispozice k alergiím či ekzémům, i to berte v potaz při výběru vhodného materiálu. Níže naleznete seznam těch nejčastějších materiálů používaných při výrobě dětského prádla.

Bavlna

Běžně známý materiál, který vyniká vysokou savostí, pevností a zároveň měkkostí, je ideální pro celoroční nošení. Dobře se udržuje, avšak při příliš častém praní může začít žmolkovatět. Čím dál častěji se můžete setkat také s Bio bavlnou (organickou bavlnou), která se pěstuje bez použití chemikálií, čímž je ještě vhodnější a citlivější pro dětskou pokožku.

Froté

Bavlněná tkanina s příměsí polyesteru se používá především při výrobě ručníků a ložního prádla. Z toho plyne její hlavní přednost - vysoká savost. Měkké froté dítě krásně zahřeje, a v případě pocení vlhkost dobře odvede.

Bambus

Mezi výjimečnosti bambusového vlákna patří vysoká prodyšnost, antibakteriální vlastnosti a maximální komfort. Bambusové zavinovačky jsou vhodné pro miminka s velmi citlivou pokožkou náchylnou na ekzémy. Vzduch v zavinovačce dobře cirkuluje a umožní tak lepší regulaci teploty.

Peří

Pokud hledáte teplý materiál do zimy, které dítě maximálně zahřeje, pak sáhněte po péřových zavinovačkách. Ty ovšem nemusí být vhodné pro každého vzhledem k možnosti alergie na peří. Nadýchaný materiál skvěle izoluje a je vhodný i pro převoz novorozence z porodnice. Oproti jiným se však výplň hůře čistí a pere.

Merino

Zavinovačky z merino materiálu, tedy ovčí vlny, jsou měkké na dotek, neškrábou a krásně hřejí. Prodyšné merino vyniká svou termoizolační schopností, kdy v zimě zahřeje a v létě příjemně ochladí.

Mušelín

Mušelín poznáte na první pohled či dotek. Jemně tkaný prodyšný materiál dítě na svém těle téměř neucítí díky jeho lehkosti a šetrnosti. Díky tomu je perfektní variantou na léto a do teplých dní. Skvěle poslouží u dětí s citlivou pokožkou či alergiemi.

Minky

Hřejivý materiál z polyesterové látky je podobně jako plyš příjemný na dotek. Svými vlastnostmi se hodí do chladných dní, v létě by se v něm mohlo miminko přehřívat. Často se setkáte s kombinací minky s jiným, například bavlněným materiálem.

Parametry

Zapínání

Mezi tradiční zapínání patří šněrování se stuhami, které novorozence pevně přivinou. Oproti ostatním typům zavazování se může tento zdát na první pohled nejtěžší, vše je ale otázka zvyku i osvojení určitého postupu, který dále popíšeme. Na trhu v současnosti najdeme řadu dalších možností, jak dítě v zavinovačce upevnit. Suchý zip je typickým zapínáním rychlozavinovaček. Jeho výhodou je rychlost zavinutí, ovšem ne každému vyhovuje, hlavně kvůli menší možnosti adaptace na velikost dítěte. Tu lze někdy upravit přídavnou stuhou. Zapínání na tkaničky umožní jednotlivé části zavinovačky stáhnout podle potřeby, často je také kombinováno se suchým zipem. Spací vaky se většinou zapínají na zip, u zavinovaček opět v doprovodu stuhy či tkaniček.

Hřejivost

Důležitým parametrem zavinovaček je hřejivost, kterou naleznete pod označením Tog (z anglického Thermal Overall Grades). Čím vyšší číslo, tím bude materiál teplejší a spíše vhodnější na zimu. Do vytopených pokojů (okolo 22 °C) jsou vhodné materiály o hřejivosti cca 1,7 tog. Ve více než 25 °C byste měli dítě ukládat do dek a zavinovaček s nižší hřejivostí, zhruba 0,5 tog. Naopak do zimního období i chladnější bytů (16–19 °C) vybírejte teplejší materiály cca 3 tog. Zlatý střed vhodný na celoroční používání je hodnota přibližně 2,5 tog odpovídající průměrné pokojové teplotě.

Teplotu dítěte rozpoznáte nejlépe podle teploty krku. Ručičky mohou být studenější. Pokožka dítěte by neměly být vlhká ani příliš studená.

Velikost

Velikost zavinovačky závisí pochopitelně na mírách vašeho dítěte. Mezi standardní velikosti patří rozměry od 70 do 80 cm, přičemž se udává, že 70cm zavinovačky jsou vhodnější pro novorozence menšího vzrůstu, případně nedonošená miminka a 80cm rozměry v průměru vydrží až 6 měsíců. Největší zavinovačky dosahují 100 cm a jsou vhodné pro kojence. Spací pytle se vyrábějí od 50 do 100 i více centimetrů. Především zde jsou hodnoty velmi rozdílné, protože i větší děti rády spinkají v útulném spacím vaku.

Orientační velikost zavinovačky

Rozměr (cm) Určení Popis
70×70 Předčasní novorozenci vhodné i pro novorozence, vydrží kratší dobu
80×80 Novorozenci vydrží až 6 měsíců
100×100 Kojenci vhodná do cca 1 roku

Orientační velikost spacího pytle

Délka (cm) Určení
50 Novorozenci
60–70 do 6 měsíců
70–90 6–18 měsíců
90–100 18–36 měsíců

Certifikace

Některé materiály mohou nést ochranné známky a jiné certifikace, které je dobré alespoň okrajově znát a vědět, kterým dát případně přednost. Hojně používané, především v dětském sortimentu, označení Öko-Tex Standard 100 udává 100% nezávadnost. Mezinárodní certifikaci Öko-Tex získají výrobky, které byly do posledních detailů testovány na přítomnost škodlivých látek.

Nejvyšší certifikací organických materiálů je označení GOTS

Materiály nesoucí moderní zkratku BIO či Organic (např. Bio bavlna) mohou naznačovat několik faktorů, při pěstování rostliny nebyly využity žádné chemikálie a také výroba byla šetrná k životnímu prostředí. Pro veškerý textil organického původu je nejvyšší metou certifikace GOTS (Global Organic Textile Standard). Ta potvrzuje dodržení nejvyšších etických požadavků v souladu s Fair Trade obchodem, nepoužívání geneticky modifikovaného osiva, absolvování pravidelných auditů a laboratorních testů.

Střih

Klasické zavinovačky se vyrábějí v praktickém tvaru čtverce, kdy je spodní a vrchní díl lehce zakulacen. Výhodou takového tvaru je jeho všestranné využití, které můžete po čase využívat jako dečku nebo teplejší přikrývku v závislosti na materiálu. Další možností je tzv. typ dráček, který se od čtvercového střihu liší prodlouženým spodním dílem. Díky vykrojenějšímu tvaru vydrží zavinovačka dítěti déle.

Vlastnosti

  • Zavinovačka do autosedačky - pokud se chystáte s dítětem často cestovat, může přijít vhod zavinovačka uzpůsobená na bezpečnostní pásy. Běžně je velmi flexibilní a kombinovatelná s fusakem do autosedačky a jinými doplňky.
  • Multifunkční zavinovačka: tyto typy mají více způsobů užití. Kromě klasického zavinování miminka lze tuto zavinovačku připevnit jako clonu na kočárek, použít jako přebalovací podložku, osušku či prostěradlo.
  • Zavinovačky do kočárku - velmi podobná fusaku do kočárku. Používá se buď jako svrchní vrstva, nebo naopak tenká vrstva přímo na tělo miminka. Vždy ovšem záleží na sezóně a ročním období.
  • Oboustranné zavinovačky - bývají vyrobené ze dvou typů tkanin i různých barevných provedeních a motivech.
  • Kojenecká sada - praktické a většinou cenově výhodné balení obsahující kromě zavinovačky také hnízdečko, ochranný mantinel do postýlky, kojící polštář, dečku.
Sada kojenecké výbavy obsahuje doplňky do postýlky i na kojení

Praktické doplňky

Pokud pořizujete první set pro miminko, budete pravděpodobně potřebovat celou řadu doplňků do pokojíčku. Mezi ty základní patří přebalovací pulty a podložky, které můžete vybírat s pevným dnem, nebo naopak skladné cestovní. Kojenecká body se jistě budou hodit také, avšak s jejich nákupem počkejte až po návštěvách kamarádů a rodiny, které rádi přináší právě veselá body a jiné oblečky pro miminko. Stále větší oblibě se těší kojenecká lehátka, která často umožňují houpání, různé vibrace a mohou být doplněné barevnými hrazdičkami.

Péče o zavinovačku

Při pořizování daného modelu si zkontrolujte také nároky na údržbu a čištění. Většinu zavinovaček lze prát v pračce na 40 °C a žehlit na 110 °C. Bělení, chemické čištění ani sušení v sušičce většinou není doporučováno, vždy se proto řiďte pokyny uvedenými na štítku produktu.

O něco složitější to je s péřovými zavinovačkami, které doporučujeme po každém použití načechrat, protřepat a vyvětrat na čerstvém vzduchu. S praním to bude složitější, pokud si nebudete jisti, svou službu odvedou v čistírně peří. Moderní pračky však často umožňují peří prát na speciální šetrný program s maximálně 800 otáčkami. Mokré péřové zavinovačky sušte na vzduchu a pravidelně protřepávajte, aby zůstalo peří načechrané.

Zavinutá miminka jsou většinou klidnější i díky pocitu objetí a bezpečného prostoru

Jak zavinout miminko

  1. Novorozence položte na zavinovačku a uložte mu ruce podél těla.
  2. Pravý kraj zavinovačky přeložte přes miminko, klidně i lehce zasuňte pod tělo tak, aby byla pravá ručička pevně u těla.
  3. Přeložte spodní okraj tak, aby mohlo dítě nožičkama hýbat.
  4. Levý okraj pevně přehněte, stejně jako pravý.
  5. Zavinovačku upevněte stuhou od hrudníku po stehna dítěte.